W marcu 2014 roku w Klinice Teodorowscy na Śląsku odbyło się szkolenie dotyczące leczenia operacyjnego wybranych schorzeń stawu kolanowego ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych metod – TPLO i TTA. Prowadzącym szkolenie był prof. Filippo Maria Martini, pochodzący z Włoch, wysokiej klasy specjalista ortopedii.
W zajęciach uczestniczył właściciel przychodni weterynaryjnej “Na Stokach” lek. wet. Paweł Sieradzki. Szkolenie zostało zakończone wręczeniem certyfikatów uprawniających do przeprowadzania tego typu operacji.
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (WKP) jest najczęstszą przyczyną kulawizn tylnych kończyn u psów. Dochodzi wtedy do przemieszczenia kości piszczelowej do przodu w stosunku do kości udowej co powoduje ból, napięcie torebki stawowej i łąkotek, a w konsekwencji uszkodzenie stawu z wytworzeniem zmian zwyrodnieniowych.
TPLO i TTA to najnowsze leczenie zerwanego WKP w stawie kolanowym. Są to jedyne zabiegi, które ratują przed artrozą (zwyrodnieniem) i uszkodzeniem stawu. Dzięki temu zwierzęta zachowują sprawność (czasami możliwe były powroty psów do uprawiania sportu). Idea tych zabiegów polega na odpowiednim przecięciu kości piszczelowej, przemieszczeniu odłamów i odpowiednim ufiksowaniu, co powoduje zmianę ukątowania kości piszczelowej względem kości udowej. Eliminuje to przemieszczanie piszczeli ku przodowi i umożliwia normalne funkcjonowanie stawu.
Metody te są szczególnie cenne u psów ras dużych, gdzie nie sprawdzają się dotychczas stosowane metody tj. zewnątrztorebkowa stabilizacja kości i metoda wewnątrztorebkowa odtwarzania więzadła krzyżowego za pomocą implantów.